İspanyol Mutfağı

 

PAELLA

4-5 kişilik deniz ürünlü paella
3  tane orta büyüklükte soğan yemeklik doğranacak

10 -12 diş sarımsak(orta büyüklükte) ince şerit halinde doğranacak, ezilmeyecek yada sıkılmayacak
3 tane kırmızı biber boylamasına ince şeritler halinde kesilecek ve 2 ye bölünecek çok uzun olmayacak yemeklikde olmayacak
5-6 yeşil biber üstteki gibi kesilecek

1 kilo karides ve 1 kilo kalamar (miktarlar keyfe göre değişebilir) tencerede haşlanacak suyu kesinlikle dökülmeyecek yemekteki en önemli şey onların suyu

2 bardak pirinç sıcak suda bekletilecek

10 adet kanat ve 10 adet but (küçük olacaklar) tavada köri tozu eklenerek kısık ateşte yağda pişmeye bırakılacak

mutlaka ince sac şeklinde derin bir kapta pişirilecek (ısıyı üzerinde tutmayan bir kap olmalı. Pişirmeye devam etmemesi için) en kötü yanmaz tava olabilir.

Yurt dışında ince saclardan yapılmış yüksek olmayan tava büyüklüğünde paella kapları var.Benzerleri buralarda da mevcut.Harlı ateşte mutlaka zeytin yağında önce soğan 4-5 dk kalacak sonra sarımsak ve biberler aynı anda atılacak ve çok ölmemek ve renklerini kaybetmemek üzere kavrulacak.bekletilen pirinç bu karışımın üzerine dökülecek aynı anda mutlaka safran karabiber biraz köri tozu tuz eklenecek ve yağda iyice kavrulacak.

Safran yerine karışık baharat tozları satılıyor İspanya’da. Marketlerde bulunuyor. Bir pakette 5 adet mevcut. 6 kişilik Paella için ( 600,700g. pirinç) 1 poşeti pirinci dökmeden önce ekliyoruz ve başka baharat kullanmaya gerek kalmıyor sadece tuzunu kontrol edebiliriz.

Haşlanmış olan kalamar ve karideslerin suyundan 4 bardak eklenecek ve pişirlecek su çekerse biraz daha eklenecek ve yemek asla bildiğimiz pilav kuruluğuna gelmeyecek bir miktar sulu kalacak.Pirinçler pişer gibi olduğunda haşlanmış ve dilimlenmiş kalamar karidesler karışıma eklenecek ve birlikte pişmeye devam edecekler pişme tamamlanınca fırın tepsisine dökülecek ve yayılacak . İçine pişmiş olan tavuklar yerleştirilecek ve aralarına 2 adet limon herbirisi diklemesine 6 ya yada 8 e bölünmüş parçaları pirinç içine gömülecek. Tercihen kapalı halde midye serpiştirilebilir ve bu haliyle fırına verilir.170 -200 dereceler uygundur.15-20 dk sonra yemeye hazırdır.

Eğer bu yemek , bahsettiğimiz kapta yapılıyor olsaydı tepsilemeye gerek kalmadan malzeme eklenerek son hali ile aynı kapta fırına verilecekti.İspanya’da böyle yapılıyor ve müşteriye aynı kapta geliyor.Minumum 2 kişilik yapılıyor ve kişiler tabaklarına servis alıyor

Aşağıdaki tarifleri aldığım Sevilla’da sürekli gittiğim harika bir Bar var. Bar Alfaalfa. Sıcak çalışanları ve ortamıyla, harika tapalarıyla vazgeçemeyeceğiniz bir mekan. http://atapas.com/sevilla/bar-alfalfa

 

 

 GAZPACHO

6 kişilik Gazpacho tarifi
1/2 kg. domates
1/2 kg. salatalık
2 adet dolmalik  kırmızı biber
2 adet dolmalik  yeşil biber
1 diş sarımsak
tuz
1 bardak yağ
1 elma
az soğan
az sirke
kıvama göre su hafif koyu olabilir ya da domates çorbası kıvamında olabilir ( blenderda cekilecek)

SALMOREJO

3 diş orta boy sarımsak1200kg.domates( yumuşak)
tuz
200-240g. zeytinyğı
70g. sirke ( balzamik)
300g.ekmek (yaklaşık)
Önce biraz domates sonra biraz ekmek, koyulaşınca ekmek , domates atıp kıvam koyu olacak şekilde hepsini karıştırıyoruz, haşlanmış ve küp şeklinde doğranmış yumurtayla servis yapıyoruz.

 

 

 BRUSQUETA ANDALUZA

Köy ekmeğinin üzerine mozzarella peyniri ve kekik koyup fırınlıyoruz, peynir eriyince üzerine salmorejo koyup servis ediyoruz. Dilerseniz jambonlarla süsleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

FESLEĞENLİ BRUSQUETA CLASICA

Köy ekmeğini kızartıyoruz, üzerine domates, sarımsak ve fesleğen karışımını ekliyoruz, roka,tuz ve zeytinyağını da ekleyip servis ediyoruz.