Melis Cangüler

Melis Cangüler;  Endüstriyel Tasarımcı, Flamenko dansçısı ve eğitmeni ve aynı zamanda da girişimcidir.

Girişim projeleri:

2013 Endülüs Kültürü Flamenko Derneği (Azulmavi)  kuruculuğu.

2013 Dansadair by Melis Cangüler –

e-ticaret sitesi ve ürün tasarımları

2014 Dergi Azulmavi- Basılı yayın ve online dergi

2014 Dansadair  Organizasyon by Melis Cangüler – Flamenko konser organizasyonları

 

 

Melis Cangüler Flamenko’ya duyduğu aşkı şöyle anlatıyor ; “Benimkisi bir aşk hikayesi. Yıllardır peşinden sürüklendiğim, uğruna tüm hayatımı değiştirdiğim bir hikaye bu. Mesleğimi, arkadaşlarımı, sevgilimi, ailemi, evimi, doğduğum şehri bana terk ettiren aşkım. Beni hayata karşı kararlı, cesur kılan, maddiyattan bağımlılığımı kopartan, ruhani yolculuğa, kendimi keşfe çıkartan aşkım. Ona biraz olsun ulaşabilmek için savaş verdiğim aşkım. Evet Flamenko ateşi bu. Çocukluk yıllarında bale eğitimi ile başlayan dans tutkusu gün geçtikçe içimde büyümeye başlamıştı. İstanbul’da izleme fırsatı bulduğum İspanyol Nasyonel Balesi’nin büyüleyici gösterisiyle içimde büyüyen bu dans ateşini artık nasıl söndüreceğimi biliyordum. İstanbul’da flamenko kursu açıldığını duyar duymaz eleme sınavına katılarak 1999 yılında flamenko macerama başlamış oldum. Endüstri Ürünleri Tasarımcısı olarak İş hayatına başladığım yıl hobi olarak dans etmeye başladığım flamenko sanatı ile daha sonraki yıllarda profesyonel olarak ilgilenme kararı aldım.”

 

Profesyonelliğe ilk adımım 2003 Ekim’de başlayarak bir sezon boyu devam eden “Venta Del Torro” adlı bir İspanyol Lokantası’nda dans ederek oldu. Kendimi geliştirmek adına 4 yıllık Türkiye’deki eğitiminin yanısıra 2004 Temmuz-Ağustos dönemi boyunca İspanya’nın Madrid şehrinde”Avrupa Birliği Projesi ( Leonardo da Vinci Projesi)” kapsamında burslu olarak flamenko eğitimi aldım ve çok sayıda workshopa katıldım. 2009 Eylül ayı’nda İspanya’nın çok büyük başarılara imza atmış bir Flamenko sanatçısı olan Eva La Yerbabuena ile çalışma fırsatı buldum. Bu seminer beni kendimle ilgili olarak sorgulattı daha ilk günden. Neden flamenko, hedefim ne, nasıl bir yol izlemeliyim bundan sonra gibi. Şimdi ben biliyorum ki Flamenko hayatta kendimi bulmam için bir araç, bir yol, bir hayata bakış biçimi. Başladığım ilk günden bu yana pek çok şey değişirken hayatımda, Flamenko ile ilgili hissiyatlarım da çok değişti. Yine biliyorum ki Eva semineri bir dönüm noktası oldu hayatımın her alanında.

Yurtiçi ve yurtdışında birçok eğitmenden flamenko eğitimi aldım ve pek çok gösteride öğrendiklerimi sergileme fırsatı buldum. 2004-2005 sezonu boyunca İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sergilemiş olduğu “Carmen “adlı eserde flamenko dansçısı olarak görev aldım.

2004 yılında kurmuş olduğum “Flamenco De Payo” grubu ile çok sayıda flamenko gösterileri gerçekleştirdik. Pfizer, Renault, YapıKredi gibi firmalarla gösteriler organize ettim. Niş Bar-Restaurant,Whisper’s Cafe, Zeytindalı Rest.’a flamenko geceleri düzenledik,Sabancı Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nde konser verdik, Dr.Safa Yeprem Yalova Konser’i’nde konuk grup olarak yer aldım.İsmi “Flamenco de Soledad” olarak değişen grubumla halen gösterilerimize devam etmekteyiz. Çanakkale ve Diyarbakır Konserleri en son verdikleri konserlerdendir.

2007 yılından 2010 yılına kadar Ankara’da kurulmuş olan “Mavisiyah Flamenko Topluluğu”nun dansçısı olarak grupta yer aldım. Bu grupla birlikte Türkiye’nin birçok ilinde konserler verdik ve pek çok televizyon programına konuk olduk.

Farklı projelerde dansçı kimliğiyle yer almıştır. Avrupa Birliği Bilgi Büroları tarafından hazırlanan bir projede İspanya dans birincisi David Perez’in grubuyla turneye katılmış Türkiye’nin 5 farklı ilinde  dans etmiştir.

Farklı projelerde yer almak hedefleri arasındadır Bu doğrultuda  pek çok projede konuk dansçı ve koreograf olarak yer almıştır. Bunlardan bazıları ; Jeronimo Maya&Erdal Akkaya-Endülüs’ten Anadolu’ya Sesler ve izler Projesi,Türk-  Japon Vakfı Musiki Korosu (halen konserlerine danslarıyla eşlik etmektedir),Tanini Trio Konser’leri (halen konserlerine danslarıyla eşlik etmektedir), Burak Aydos Konseri’dir. Yönetmen Tunç Başaran’ın Vesaire Vesaire adlı sinema filminde dansçı, Berk Gürman’ın ‘Nasıl Geçti Habersiz O Güzelim Yıllarım’, Mervan Nas’ın ‘Min Te Nedi’ , Pop Sanatçısı Gülşen’in’ Canın Sağolsun’ adlı klibinde dansçı ve koreograf olarak yer almıştır.

Pek çok televizyon kanalına konuk oldum. Trt1,Trt2, Cine5, Kanaltürk, Habertürk, NTV, TV8,Ata Tv.bunlardan bazılarıdır.Profesyonel dansçılığımın yanı sıra 2003 yılından bu yana en az dans etmek kadar çok sevdiğim flamenko dans eğitmenliği yapmaktayım. Başladığım tarihten bu zamana kadar pek çok kişinin kalbinde Endülüs sevgisi, Flamenko sevgisini yeşerttiğime inanıyorum. İstanbul’da YapıKredi Kültür Sanat,Cafe Boleo, İrlanda Kültür Merkezi, İstanbul Üniversitesi,Bilgi üniversitesi ,Gahraman Nasirov Uluslararası Sanat Merkezi, Mim Sanat Merkezi, Fazil’s Studio NYC eğitim vermiş olduğum yerler arasındadır . 4 yıl boyunca Flamenko Ankara Derneği’nin eğitmenliğini üstlendim. Daha sonra 1 yıl boyunca eğitmenliğime Odeon Sanat Akademisi-Ankara ve Tuna Sanat Merkezi-Ankara’da devam ettim.

2012 -2013 yılında eğitimlerime Çamlıca Kız Lisesi ve  Dancextremo- İstanbul’da devam ettikten sonra  uzun zamandır düşündüğüm Endülüs Kültürü Flamenko Derneği Azulmavi’yi Istanbul’da kurdum ve çalışmalarıma bu oluşumda devam etmekteyim.