Flamenko Dans Eğitimi

Kategori / Tarih tarih 30 Ocak 2013 kategori Flamenko Dersleri | 0 yorum

Flamenko Dans Eğitimi

Profesyonel dansçılığımın yanı sıra 2003 yılından bu yana en az dans etmek kadar çok sevdiğim flamenko dans eğitmenliği yapmaktayım. Başladığım tarihten bu zamana kadar pek çok kişinin kalbinde Endülüs sevgisi, Flamenko sevgisini yeşerttiğime inanıyorum. İstanbul’da YapıKredi Kültür Sanat,Cafe Boleo, İrlanda Kültür Merkezi, İstanbul Üniversitesi,Bilgi üniversitesi ,Gahraman Nasirov Uluslararası Sanat Merkezi, Mim Sanat Merkezi, Fazil’s Studio NYC eğitim vermiş olduğum yerler arasındadır . 4 yıl boyunca Flamenko Ankara Derneği’nin eğitmenliğini üstlendim. Daha sonra 1 yıl boyunca eğitmenliğime Odeon Sanat Akademisi-Ankara ve Tuna Sanat Merkezi-Ankara’da devam ettim. 2012 yılında İstanbul’a dönerek eğitmenliğime Odeon Sanat Akademisi- İstanbul ve Dancextremo- İstanbul’da devam ettim. 2012-2013′den bu yana eğitimlerime Çamlıca Kız Lisesi ve Dancextremo- İstanbul’da devam ediyorum.

Eğitmen Seçimi çok önemli bir konudur. O yüzden eğitim almaya karar vermeden önce bu konuyla ilgili yazmış olduğum blog yazımı okumanızı tavsiye ederim. http://melisflamenco.com/egitmen-secimi-ve-ogrencilerin-sorumluluklari/

Derslerin genel işlenişi: 

Ders başlarında yaklaşık 15 dakikalık flamenko müziği eşliğinde ısınma, esneme egzersizleri, flamenko’ya özgü el, kol ısındırma hareketleri yapılır.Vücuda güç kazandırma egzersizleri yapılır.Çeşitli flamenko makamlarında marcajeler( yürüyüş çalışmaları). Böylelikle flamenko müziğine uyumun ve vücut, el, kol, ayak koordinasyonunun kazandırılması ile ilgili hareketler yapılır.Hangi form çalışılıyorsa o formun ritm çalışması -Palmas çalışması yapılır. Böylelikle çalışılan formun ritmine hakim olunur.Ders sonunda vücudun kendini toparlaması ve rahatlaması için çeşitli egzersizler yapılır.İsteğe bağlı olarak bazı derslerde flamenko kültürünü anlamak için çok önemli olan ünlü dans filmleri izlenir, gitarist, şarkıcı ve dansçılar böylelikle  tanınmış olur.

Dersler 1,5 saat ile sınırlı değildir. Hafta içinde öğrenciler web sitem üzerinden paylaşılan bilgiler ile ( blog yazıları, videolar, müzikler ile sürekli olarak beslenir.)

Derslerde yaş, cinsiyet ayrımı yoktur. Flamenkoya gönül veren herkese kapımız açıktır.

Giysi olarak ilk aşamada rahat hareket edilebilecek şeyler seçilmelidir. Özel bir kıyafete gerek yoktur. Ayakkabı kısa topuklu ayakkabı (topuklar ince olmamalı) kullanılabilir. İlerleyen zamanda flamenko ayakkabıları temin edilmesi şarttır.. detaylı bilgi için http://melisflamenco.com/merak-ettikleriniz/

Ders Ödeme ve Derse Gelme Kuralları

Özel Derslerin Kuralları :  

  • Öğrencilerin haftada en az bir ders alma zorunluluğu vardır. O hafta ders yapılamazsa mutlaka bir sonraki hafta çift ders yapılarak açık kapatılmalıdır.
  • Derse gelmeden önce mutlaka bir önceki derste öğrenilenler tekrar edilmelidir.
  • Ders iptali en az 1 gün önceden haber verilmelidir aksi halde ders yapıldı sayılır.
  • Olabildiğince ders günü sabitlenmelidir.
  • Ödemeler ilk derste yapılmalıdır

 

Grup Derslerinin Kuralları:

  • Dersler 4 ders üzerinden ücretlendirilir. Her ders 1,5 saattir.
  • Gelmedikleri günler öğrenciye aittir. Eğitmenin dersi iptal etmesi durumunda ders telafisi yapılır.
  • 1 ay üst üste gelmedikleri durumda sadece ücret alınmaz. Bu durum kartla olan 3 ve 6 aylık paketler için geçerli değildir.
  • 6 ay ya da 3 aylık kart çekimlerinde doktor raporu olmadan kesinlikle derslerin bırakılması durumunda öğrenciye para iadesi yapılmayacaktır.

 

Herkesi Flamenko heyecanını bizimle paylaşmaya davet ediyorum….

Sevgimle,

Melis Cangüler

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>